Opłaty drogowe w Unii Europejskiej

Pytania
i odpowiedzi

Czechy

Austria

Węgry

Słowacja

Słowenia

Bułgaria

Rumunia

Chorwacja

Czechy

Austria

Węgry

Słowacja

Słowenia

Bułgaria

Rumunia

Chorwacja

Czechy

Austria

Węgry

Słowacja

Słowenia

Bułgaria

Rumunia

Chorwacja

Pytania ogólne

Najprostszą i najszybszą formą zakupu winiety autostradowej jest zakup w sklepie internetowym. Jeśli z różnych względów nie możemy skorzystać z tej formy płatności, mamy także do dyspozycji terminale samoobsługowe oraz punkty sprzedaży.

Zazwyczaj winietę możemy zakupić na kilka sposobów: w sklepie internetowym, autoryzowanych punktach sprzedaży oraz w terminalach samoobsługowych.

Sklep internetowy: Zakup winiety elektronicznej w sklepie internetowym to najprostszy i najszybszy możliwy sposób.

1. Wybierz rodzaj winiety autostradowej.

2. Wpisz numer rejestracyjny oraz kraj rejestracji pojazdu.

3. Wybierz początek okresu ważności winiety elektronicznej.

4. Dokonaj płatności.

5. Gotowe!

Terminal samoobsługowy: Terminale samoobsługowe zazwyczaj są dostępne w rejonach przygranicznych, a także przy wjazdach na płatne odcinki autostrad i dróg szybkiego ruchu. Opłatę możemy uiścić gotówką (w walucie obowiązującej w danym kraju) lub kartą płatniczą.

1. Wybierz język, w którym zechcesz dokonać zakupu.

2. Wybierz rodzaj winiety autostradowej.

3. Wpisz numer rejestracyjny i kraj rejestracji pojazdu.

4. Wybierz początek okresu ważności winiety elektronicznej.

5. Dokonaj płatności.

6. Odbierz potwierdzenie zakupu winiety i schowaj w bezpiecznym miejscu.

7. Gotowe!

Punkty sprzedaży: W przypadku zakupu winiety autostradowej w wybranych punktach sprzedaży, wystarczy podyktować pracownikowi obsługi wszystkie niezbędne dane. Po uiszczeniu opłaty otrzymujemy potwierdzenie zakupu winiety i możemy ruszać w drogę!

Należy zwrócić uwagę, czy w danym kraju okres ważności winiety autostradowej rozpoczyna w momencie zakupu. Ważne jest, aby nie ruszać w drogę bez otrzymania potwierdzenia zakupu winiety.

Tak, zazwyczaj jest to możliwe. Ważne jest, aby anulować winietę autostradową przed rozpoczęciem okresu ważności. Jeśli winieta jest już aktywna nie ma możliwości anulowania zakupu.

Tak, zazwyczaj jest to możliwe. Ważne jest, aby zmienić dane pojazdu przed rozpoczęciem okresu ważności. Jeśli winieta jest już aktywna dokonanie zmiany może być niemożliwe lub utrudnione.

Uwaga: Ewentualna możliwość zmiany wprowadzanych danych pojazdu uzależniona jest od regulaminu operatora dróg kraju, w którym kupujemy winietę.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami potwierdzenie płatności za zakup winiety jest wystawiany. Warto jednak pamiętać, że winieta to opłata, a nie towar czy usługa. Z tego powodu nie może zostać wystawiona faktura.

Dowód wpłaty wraz z potwierdzeniem płatności, posiada wszystkie niezbędne cechy, umożliwiające jednoznaczne określenie pozycji księgowej i jest właściwym dokumentem dla celów księgowych i podatkowych. W przypadku potrzeby można dołączyć pokwitowanie do wyciągu bankowego, na którym widnieje bezgotówkowa zapłata za winietę, aby móc zaksięgować winietę w ewidencji księgowej lub podatkowej.

Kontrola posiadania winiet odbywa się zwykle przez patrole drogowe lub kamery monitorujące ruch na autostradzie i drogach szybkiego ruchu. Brak ważnej winiety elektronicznej może skutkować nałożeniem mandatu karnego, którego wysokość zależy od przepisów danego kraju.

Czechy

Jeśli chcesz dokonać płatności kartą kredytową, wystarczy podać dane pojazdu, wybrać rodzaj winiety, wprowadzić datę ważności i dokonać płatności. Otrzymasz potwierdzenie na swoją skrzynkę e-mail lub fizycznie w punkcie sprzedaży (gdzie można również dokonać płatności gotówką) i już możesz wyruszać w drogę.

W przypadku wyboru płatności przelewem, należy poczekać na otrzymanie potwierdzenia zapłaty, co może zająć do 5 dni, zanim będzie można korzystać z płatnych odcinków autostrady.

Winiety nie można przenieść na inny pojazd, co oznacza, że w przypadku sprzedaży pojazdu, winieta zachowuje ważność tylko dla pojazdu, dla którego została zakupiona.

Nie ma możliwości przenoszenia winiety pomiędzy różnymi pojazdami.

Potwierdzenie zapłaty zawiera informacje o początku i końcu ważności winiety.

W przypadku natychmiastowego zakupu winiety, jej ważność rozpoczyna się w chwili dokonania płatności.

Jeśli wybierzesz opcję przesunięcia początku ważności winiety (możliwą do zakupu z trzymiesięcznym wyprzedzeniem), to jej ważność zacznie obowiązywać o północy wybranego przez Ciebie dnia.

Koniec ważności winiety przypada zawsze o godzinie 23:59:59 we wskazanym dniu.

Tak, podczas zakupu winiety masz możliwość ustalenia daty początkowej jej ważności. Wszystkie rodzaje winiet są dostępne do zakupu w każdej chwili roku z datą początkową ważności ustaloną przez Ciebie. Na przykład, jeśli kupisz roczną winietę 22 listopada 2022 roku z natychmiastową ważnością, będzie obowiązywać do 21 listopada 2023 roku do godziny 23:59:59.

Początek ważności wszystkich rodzajów winiet można przesunąć o maksymalnie trzy miesiące.

Możliwość sprawdzenia ważności winiety jest dostępna online na stronie edalnice.cz w sekcji Kontrola ważności. Wystarczy wybrać państwo rejestracji i numer rejestracyjny pojazdu.

Dodatkowo, przy zakupie winiety istnieje możliwość podania swoich danych kontaktowych i zaznaczenia odpowiedniego pola wyboru, aby otrzymać powiadomienie o upływie terminu ważności. W ten sposób otrzymasz wiadomość e-mail lub SMS z wyprzedzeniem.

Nie ma możliwości przenoszenia winiety pomiędzy różnymi pojazdami. Jednak w przypadku zmiany tablicy rejestracyjnej, gdy wymieniona została fizycznie tablica rejestracyjna w wyniku jej zgubienia, zniszczenia lub kradzieży, możliwe jest wprowadzenie zmiany na winiecie w celu dostosowania jej do nowych danych pojazdu. W tym celu należy wypełnić formularz zgłoszenia zmiany tablicy rejestracyjnej oraz dołączyć kopię dokumentu potwierdzającego zmianę tablicy rejestracyjnej (np. kopię dowodu rejestracyjnego, na którym widnieje zarówno oryginalna, jak i nowa tablica rejestracyjna).

Jeśli planujesz korzystać z płatnej autostrady pojazdem z tablicą tymczasową (tzw. tablicą transferową) sugerujemy zakup winiety dziesięciodniowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami potwierdzenie płatności za zakup winiety jest wystawiany. Warto jednak pamiętać, że winieta to opłata, a nie towar czy usługa. Z tego powodu nie może zostać wystawiona faktura.

Dowód wpłaty wraz z potwierdzeniem płatności, posiada wszystkie niezbędne cechy, umożliwiające jednoznaczne określenie pozycji księgowej i jest właściwym dokumentem dla celów księgowych i podatkowych. W przypadku potrzeby można dołączyć pokwitowanie do wyciągu bankowego, na którym widnieje bezgotówkowa zapłata za winietę, aby móc zaksięgować winietę w ewidencji księgowej lub podatkowej.

Nie. Winieta to opłata, a nie towar czy usługa, dlatego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tak, nawet do tablicy manipulacyjnej (specjalna tablica używana przez warsztaty, importerów samochodów lub dealerów samochodowych zamiast zwykłej tablicy rejestracyjnej) potrzebna jest ważna winieta. Jeśli tablica manipulacyjna zostanie przeniesiona z pojazdu na pojazd, który nie został jeszcze zarejestrowany i nie posiada własnego numeru rejestracyjnego, winieta pozostaje ważna i nie dochodzi do naruszenia prawa.

Płatność gotówką jest możliwa jedynie w punktach sprzedaży. W terminalach samoobsługowych jedyną dostępną formą płatności jest płatność kartą.

Jeśli Twoja winieta jeszcze nie zaczęła obowiązywać i posiadasz kod autoryzacji winiety, który znajduje się na potwierdzeniu płatności, możesz zmienić numer rejestracyjny lub kraj rejestracji pojazdu poprzez zalogowanie się do panelu administracyjnego w sklepie internetowym, w którym została zakupiona winieta. Zmiana jest jednorazowa i nieodwracalna.

Jeśli Twoja winieta już obowiązuje i znasz kod autoryzacji, możesz skorygować do dwóch znaków w błędnie wpisanym numerze rejestracyjnym lub zmienić kraj rejestracji pojazdu, korzystając z opcji zarządzanie winietą w sklepie internetowym, w którym została zakupiona winieta. Zmiana jest jednorazowa i nieodwracalna. Jednakże, w przypadku dokonania takiej korekty, nie ma możliwości zwrotu opłaty czasowej.

Jeśli zakupiłeś winietę z natychmiastową ważnością w punkcie sprzedaży, masz 15 minut na dokonanie poprawek w błędnie wpisanym numerze rejestracyjnym lub kraju rejestracji pojazdu bezpośrednio w punkcie sprzedaży. W takim przypadku musisz okazać potwierdzenie płatności.

Austria

Nalepka drogowa jest obowiązkowa na autostradach i drogach ekspresowych Austrii od 1997 roku. Od 2018 roku dostępna jest także winieta w formie elektronicznej. Cyfrowa winieta jest przypisana do tablicy rejestracyjnej.

Wszystkie pojazdy o łącznej masie do 3,5 tony muszą uiścić opłatę drogową za przejazd na autostradach i drogach ekspresowych oznaczonych kolorem pomarańczowym (patrz grafika). Nie jest wymagana naklejka drogowa dla szczególnie kosztownych odcinków, tzw. opłata za odcinek, gdzie stosowane są specjalne stawki opłat.

 

 

Zwolnienie z opłaty dotyczy następujących odcinków drogi:

Autostrada A1 Westautobahn między granicą państwa w Walserbergu a węzłem Salzburg Nord

Autostrada A12 Inntalautobahn między granicą państwa w Kufstein a węzłem Kufstein-Süd

Autostrada A14 Rheintal/Walgau Autobahn między granicą państwa w Hörbranz a węzłem Hohenems

Autostrada A26 Linzer Autobahn (obecnie w budowie)

Tak, niektóre odcinki dróg w Austrii są dodatkowo płatne.

Następujące odcinki są drogami płatnymi odcinkowo, na których należy uiścić opłatę dodatkową:

Autostrada 9 Pyhrn pomiędzy węzłami Spital/Pyhrn i Ardning (tunel Bosruck) oraz między węzłami St. Michael i Übelbach (tunel Gleinalm)

Autostrada 10 Tauern pomiędzy węzłami Flachau i Rennweg (tunele Tauern i Katschberg)

Autostrada 11 Karawanken pomiędzy węzłem St. Jakob im Rosental a granicą państwa w tunelu Karawanken

Autostrada 13 Brenner cała autostrada A13 podlega opłatom za odcinek

Droga ekspresowa S16 Arlberg pomiędzy węzłami St. Anton am Arlberg i Langen am Arlberg. Uwaga: droga zamknięta z powodu rozległych prac renowacyjnych między 24 kwietnia a 6 października 2023 roku oraz między 15 kwietnia a 22 listopada 2024 roku (więcej informacji)

Odcinki drogowe podlegające dodatkowym opłatom za odcinek to kosztowne konstrukcje mostów i tuneli.

Wraz z wprowadzeniem winiet, odcinki te zostały zwolnione z obowiązku posiadania winiety. Innymi słowy, można z nich korzystać bez winiety, ponieważ opłaty są pobierane na stacjach poboru opłat lub z góry.

Nalepka drogowa

W Austrii i za granicą działa około 6 000 punktów sprzedaży, gdzie łatwo można nabyć naklejkę drogową. 

Cyfrowa winieta

– w sklepie internetowym

– bezpośrednio u operatora ASFINAG – online z dowolnego miejsca w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i w Szwajcarii lub na stacjach poboru opłat ASFINAG

– za pomocą bezpłatnej aplikacji Unterwegs

– w biurach sprzedaży ÖAMTC, ARBÖ i ADAC, na stacjach benzynowych i kioskach

– w terminalach samoobsługowych na wybranych parkingach

Dostępne są winiety 10-dniowe, 2-miesięczne i roczne dla obu rodzajów winiet (naklejka drogowa i cyfrowa winieta).

Roczna winieta: obowiązuje przez 14 miesięcy, od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia kolejnego roku.

Winieta 2-miesięczna: obowiązuje przez okres dwóch miesięcy. Na przykład: ważna od 10 stycznia, ważność wygasa 10 marca, o północy.

Winieta 10-dniowa: obowiązuje przez 10 dni. Na przykład: ważna od 10 stycznia, ważność wygasa 19 stycznia, o północy.

UWAGA: Nieprzyklejona lub nieoznaczona (10-dniowa lub 2-miesięczna) winieta jest nieważna i może skutkować karą w wysokości od 300 do 3000 euro, jeśli nie zostanie opłacona zastępcza opłata drogowa. Jeśli cyfrowa winieta zostanie zakupiona w sklepie opłat ASFINAG lub za pośrednictwem aplikacji ASFINAG, jest ważna dopiero od 18. dnia po dokonaniu zakupu online.

Naklejka drogowa

Nie, nie możesz tego zrobić. Naklejka drogowa jest wydawana dla konkretnego pojazdu i nie może być przeniesiona na inny pojazd.

Cyfrowa winieta

Cyfrowa winieta jest przypisana do numeru rejestracyjnego pojazdu. Jeśli numer rejestracyjny nie ulega zmianie w przypadku nowego pojazdu, cyfrowa winieta nadal będzie obowiązywać. Jeśli numer rejestracyjny ulegnie zmianie w wyniku zmiany pojazdu, konieczne będzie zakupienie nowej winiety.

UWAGA: Zmiany numeru rejestracyjnego po dacie ważności są możliwe tylko dla rocznej cyfrowej winiety i rocznej opłaty za odcinek drogi pod warunkiem zapłacenia opłaty w wysokości 18 euro za każdą zmianę:

– zmiana miejsca zamieszkania (przeprowadzka i wydanie nowego numeru rejestracyjnego)

– pojazd został skradziony

– numer rejestracyjny został skradziony lub zagubiony

– pojazd uległ całkowitemu uszkodzeniu i został skasowany

W przypadku skradzionego lub zagubionego pojazdu lub numeru rejestracyjnego lub całkowitego uszkodzenia pojazdu otrzymasz zwrot kosztów w wysokości 18 euro.

Nie. W przypadku przyczep, przyczep kempingowych, przyczep motocyklowych itp. nie jest wymagana dodatkowa winieta.

Nie jest możliwe dokonanie zmiany w trakcie okresu ważności nalepki drogowej. Jeśli kupiłeś roczną nalepkę, nie możesz zmienić jej na cyfrową w trakcie jej ważności (od 1 grudnia 2017 do 31 stycznia 2019). Zmiana winiety cyfrowej na nalepkę drogową również nie jest możliwa.

Wyjątek: Jeśli przednia szyba, na której znajduje się nalepka, zostanie uszkodzona, istnieje możliwość bezpłatnej, bezproblemowej i szybkiej wymiany nalepki drogowej na winietę cyfrową.

Aktualne przepisy dotyczące opłat drogowych można pobrać tutaj. Należy zwrócić uwagę na wszystkie obowiązujące załączniki.

ASFINAG przeprowadza jedynie losowe kontrole ważności winiety. Na ponad 2200 kilometrach autostrad i dróg ekspresowych funkcjonuje dwadzieścia automatycznych kamer do kontroli winiet. Kamery te są mobilne i regularnie zmieniają swoje położenie.

Systemy kontrolne przechowują jedynie dane pojazdów bez ważnej nalepki drogowej lub winiety cyfrowej. Dane te są wykorzystywane wyłącznie jako dowody w przypadku naruszenia opłat drogowych oraz do rozpatrywania wniosków o karę za brak opłat. Żadne inne dane nie są przechowywane ani w żaden sposób udostępniane.

Po rozpoczęciu okresu ważności numer tablicy rejestracyjnej można zmienić tylko w przypadku rocznych winiet cyfrowych lub rocznych kart opłat drogowych i tylko w następujących przypadkach:

– zmiana miejsca zamieszkania

– całkowita utrata

– kradzież/zagubienie

– nieczytelny numer tablicy rejestracyjnej

– konsolidacja/separacja dzielnic

– zainicjowane przez władze

– rejestracja lub wyrejestrowanie spersonalizowanej tablicy rejestracyjnej Uwaga: w trakcie ponownej rejestracji, właściciel dowodu rejestracyjnego nie może dokonać zmian

Zmiana numeru tablicy rejestracyjnej jest początkowo tylko tymczasowa. Dopiero po otrzymaniu potwierdzenia od operatora zmiana numeru tablicy rejestracyjnej zostanie ostatecznie zaakceptowana.

Jeśli masz kilka winiet cyfrowych dla jednej tablicy rejestracyjnej, musisz zmienić numer tablicy rejestracyjnej osobno dla każdego produktu. 

Opłata zwrotna w wysokości 18 euro jest wymagana za każdą zmianę. W przypadku konsolidacji/separacji dzielnic, utraty, kradzieży, całkowitej utraty lub uszkodzenia tablicy rejestracyjnej, zostaniesz zwolniony z opłaty zwrotnej w wysokości 18 euro, jeśli badanie będzie pozytywne.

Możesz bezpłatnie zmienić numer rejestracyjny pojazdu w panelu klienta, zanim winieta zacznie obowiązywać.

Dopóki winieta cyfrowa nie jest jeszcze ważna, możesz bezpłatnie edytować okres ważności. Możesz przesunąć ważność winiety cyfrowej na termin dalszy lub bliższy (z uwzględnieniem 18-dniowego okresu dla konsumentów).

Przykład: Kupiłeś wizę 10-dniową, ważną od 10 lipca. Jednak Twoje wakacje zostały opóźnione i nie wyjedziesz do 24 lipca. Teraz musisz zmienić początek ważności swojej wizy w swoim koncie najpóźniej do 9 lipca (23:59).

Zwróć uwagę, że ważność cyfrowych wiz krótkoterminowych (10-dniowych i 2-miesięcznych) nie może zacząć się po 30 listopada, ponieważ nowy rok wizowy zaczyna się 1 grudnia i obowiązują wówczas nowe stawki.

W przypadku klientów indywidualnych winieta cyfrowa lub karta roczna nie może być użyta od razu po zakupie. Zgodnie z Dyrektywą dotyczącą Ochrony Konsumentów w Unii Europejskiej, konsumenci mają prawo do odstąpienia od zakupu produktu lub usługi online w ciągu 14 dni. Oznacza to jednak, że możesz edytować swój produkt przed rozpoczęciem okresu ważności, bez podawania jakichkolwiek przyczyn (numer rejestracyjny, okres ważności).

Powyższe ograniczenie nie dotyczy firm.

Należy podać numer rejestracyjny pojazdu zgodny z dowodem rejestracyjnym lub tablicą rejestracyjną.

Samochód

Naklej nalepkę drogową w widocznym miejscu od wewnętrznej strony przedniej szyby (nasza rekomendacja: u góry po lewej lub blisko lusterka wstecznego).

Uwaga: Nie naklejaj nalepki drogowej na przyciemnionej części przedniej szyby.

Motocykl

Naklej nalepkę drogową na czystej i przede wszystkim nienadającej się do wymiany części motocykla (np. na widelec lub zbiornik paliwa).

Uwaga: Nalepka drogowa umieszczona na walizce lub torbie motocyklowej nie jest ważna.

Przechowuj w bezpiecznym miejscu. Dolna część nalepki drogowej to folia nośna z numerem seryjnym. Uprawnia ona do zakupu karnetu na specjalną trasę płatną drogą w niższej cenie – można otrzymać jednorazowy rabat w wysokości 40 euro. Dolna część nalepki drogowej stanowi również dowód zakupu. Jeśli Twoja szyba zostanie uszkodzona, ta część musi zostać przedstawiona w celu uzyskania zastępczej nalepki drogowej (lub zwrotu kosztów za nalepkę drogową).

Tak, nalepki drogowe są nieważne, jeśli nie są przymocowane do pojazdu lub nie są oznaczone. Istnieją jednak wyjątki. Jeśli pojazd jest brany na jazdę próbną lub przewożony, wystarczy, że naklejka drogowa ważna na 2 miesiące będzie wyraźnie widoczna za przednią szybą. Jeśli masz roczną nalepkę drogową lub 10-dniową nalepkę drogową, musi być zawsze przymocowana do przedniej szyby. Dla pojazdów, które zostały zatwierdzone jako pojazdy bez przedniej szyby, należy mieć nalepka drogową przy sobie. Jeśli zaparkujesz swój pojazd na miejscu odpoczynku, gdzie wymagana jest nalepka drogowa, musi być ona umieszczona w pojeździe w sposób umożliwiający jej weryfikację.

Jeśli przednia szyba pęknie (np. z powodu spadającej skały), posiadacze rocznej nalepki drogowej otrzymują zamiennik lub zwrot kosztów. Aby tego dokonać, potrzebujesz:

– kopię dowodu rejestracyjnego

– odklejoną roczną nalepkę drogową wraz z folią nośną

– kopię faktury naprawy z warsztatu, który wymienił przednią szybę (należy zwrócić uwagę, że w przypadku pojazdów firmowych konieczne jest podanie imienia kierowcy)

– wypełniony i podpisany formularz zamiany nalepki drogowej w przypadku pęknięcia przedniej szyby

Jeśli potrzebujesz zwrotu kosztów, musisz również podać dane do wykonania przelewu (nazwę banku, numer IBAN, kod BIC i nazwę właściciela konta).

Zastępcza nalepka drogowa jest dostępna w następujących punktach:

ÖAMTC (dla osób spoza organizacji: opłata za obsługę wynosi 10 euro)

ARBÖ (dla osób spoza organizacji: opłata za obsługę wynosi 10 euro)

ASFINAG Maut Service GmbH (5020 Salzburg, Alpenstraße 99)

Stacje poboru opłat ASFINAG

Przejście graniczne autostrady Suben

4975 Suben, Suben 89 (budynek banku), Werner Vogl

czynne: 24/7

T +43 (0) 7711-31582

Przejście graniczne Kiefersfelden

ITM Handels GmbH

Stacja paliw i odpoczynku na autostradzie

czynne: 24/7

T +49 (0) 8033-302560

Przejście graniczne Salzburg/Walserberg

ASALIS firma spedycyjna (Grenzspedition)

czynne: codziennie, od 6:00 do 21:00

T +49 (0) 8651-965721

Przejście graniczne Scharnitz

Steffan kantor wymiany walut

czynne: codziennie od 7:00 do 19:00

T +43 (0) 5213-5306

Przejście graniczne Hörbranz

Raststation Hörbranz GmbH (na autostradzie A 14 Rheintal/Walgau)

czynne: 24/7

T +43 (0) 5573-84452

Należy pamiętać, że punkty graniczne pobierają opłatę za obsługę tego rodzaju usługi.

Aby uzyskać zwrot kosztów, należy przesłać wszystkie dokumenty na adres:

ASFINAG Maut Service GmbH Dział zamiany naklejek drogowych Alpenstraße 99 5020 Salzburg Austria

Uwaga! Nowy naklejka jest wydawana tylko wtedy, gdy nie ma roszczeń wobec osób trzecich. W przypadku wypadku spowodowanego przez inną stronę, to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej tej osoby jest odpowiedzialne za zwrot kosztów naklejki lub samej naklejki.

Aby uzyskać więcej informacji na temat pękniętych przednich szyb, skontaktuj się z pracownikami Centrum Obsługi pod numerem telefonu 0800 400 12 400 (darmowy z Austrii i Niemiec) lub pod numerem +43 1 95512-66 (opłata z innych krajów).

Jeśli Twój samochód zostanie uznany za skasowany, posiadacze austriackiej opłaty drogowej rocznej otrzymują zwrot pieniędzy lub zastępczy znaczek opłaty drogowej. W tym celu potrzebujesz:

– odklejony roczny znaczek opłaty drogowej, w tym dolną część znaczka (folia nośna), kopię dokumentu o wyrejestrowaniu pojazdu

– dowód, że samochód został uznany za skasowany (na przykład list krótko wyjaśniający sytuację, pieczątka i podpis warsztatu naprawczego, klubu samochodowego lub firmy skupującej złom). Ważne: Dokument musi wyraźnie pokazywać, że samochód został uznany za skasowany.

– wypełniony i podpisany formularz wniosku o zastępczy znaczek opłaty drogowej dla samochodów skasowanych.

– jeśli potrzebujesz zwrotu pieniędzy, musisz także podać dane do przelewu (bank, IBAN, kod BIC i nazwę właściciela konta), kopię drugiego znaczka opłaty drogowej lub dowód zakupu.

Aby uzyskać zwrot pieniędzy, wyślij wszystkie dokumenty na adres:

ASFINAG Maut Service GmbH

Dział wymiany znaczków opłaty drogowej

Alpenstraße 99

5020 Salzburg

Austria

Zastępczy znaczek opłaty drogowej jest dostępny w następujących punktach sprzedaży:

– ÖAMTC (dla osób spoza organizacji: opłata manipulacyjna wynosi 10 euro)

– ARBÖ (dla osób spoza organizacji: opłata manipulacyjna wynosi 10 euro)

– ASFINAG Maut Service GmbH (5020 Salzburg, Alpenstraße 99)

– Stacje poboru opłat ASFINAG

Proszę pamiętać: Koszty zostaną zwrócone tylko wtedy, gdy nie ma roszczeń wobec osób trzecich. W przypadku wypadku spowodowanego przez inną stronę, ubezpieczenie OC tej strony jest odpowiedzialne za rekompensatę za Twój znaczek opłaty drogowej lub koszty znaczka opłaty drogowej.

W przypadku pojazdów zagranicznych, urzędy celne wydają nową nalepkę drogową po przedstawieniu starej nalepki (która może być podarta) i potwierdzenia wymiany szyby.

W przypadku szwajcarskich pojazdów ubezpieczyciel organizuje wymianę nalepki drogowej.

Odstąpienie od umowy jest możliwe w ciągu 14 dni od dokonania zakupu i dotyczy tylko klientów indywidualnych.

Możliwe, że numer Twojej tablicy rejestracyjnej nie został poprawnie zarejestrowany. Oto kilka możliwych przyczyn:

– byłeś zbyt blisko samochodu z przodu

– Twoje tablice rejestracyjne były zabrudzone i nieczytelne

– odblaski spowodowane przez słońce

– brak wyraźnego rozróżnienia między np. „I” i „1” lub „O” i „0”

Aby uniknąć takich sytuacji warto mieć ze sobą potwierdzenie zamówienia. Jeśli szlaban jest zamknięty, możesz zeskanować kod kreskowy na potwierdzeniu zamówienia przy użyciu skanera kodów kreskowych na automacie do poboru opłat lub poprosić o pomoc za pośrednictwem interkomu.

Tak, jeśli posiadasz roczną winietę, otrzymasz zniżkę w wysokości 40 euro przy zakupie rocznej karty opłat odcinkowych. Kod kreskowy na przedniej części dolnej sekcji rocznej nalepki drogowej jest używany jako kupon zniżkowy.

Dopóki zakup nie został sfinalizowany, możesz w każdej chwili edytować wybrane produkty.

Jeśli zakup został już sfinalizowany, możesz anulować niewykorzystane pojedyncze przejazdy w ciągu 14 dni od daty zakupu w panelu klienta.

Alternatywnie, w każdej chwili możesz zmienić numer tablicy rejestracyjnej dla niewykorzystanych pojedynczych przejazdów w panelu klienta.

Węgry

Z odcinków płatnych można korzystać tylko z ważną winietą. Należy pamiętać, aby przed wjazdem na płatny odcinek zakupić odpowiednią e-winietę.

Winieta elektroniczna jest obowiązkowa dla motocykli, samochodów osobowych (oraz ich przyczep) i pojazdów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Winietę muszą posiadać także kierowcy autobusów oraz innych pojazdów mechanicznych.

Kategorię taryfową pojazdu należy ustalić na podstawie urzędowych wpisów w dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie pojazdu (kategoria pojazdu, dopuszczalna masa całkowita, ilość miejsc siedzących).

Kategoria opłat D1: motocykle (D1M), oraz samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej co najwyżej 3,5 t, przystosowane do przewozu do 7 osób z kierowcą włącznie oraz ich przyczepy.

Kategoria opłat D2: Samochody osobowe, busy, kampery, ciężarowe do 3,5t DMC 8-9 osób

Kategoria opłat B2: autobusy – pojazdy mechaniczne przeznaczone do przewozu osób, posiadające więcej niż 9 stałych miejsc siedzących wraz z fotelem kierowcy.

Kategoria opłat U: Przyczepy pojazdów kategorii opłat D2 oraz B2.

Tak, okres ważności winiety rozpoczyna się zawsze w momencie zakupu (dzień/godzina/minuta).

Użytkownicy dróg, którzy omyłkowo wjadą na płatny odcinek drogi mają do 60 minut od momentu wjazdu na zakup winiety. W przeciwnym razie będziemy narażeni na otrzymanie wysokiego mandatu.

Potwierdzenie zakupu winiety zaleca się przechowywać przez okres 2 lat od ostatniego dnia ważności winiety.

W tej sytuacji najlepiej skontaktować się z operatorem, u którego została zakupiona winieta. 

Nie jest wymagana dodatkowa winieta za przyczepę pojazdów zaliczanych do kategorii D1. Od 2019 roku, upoważnienia dla przyczep (kategoria pojazdu U) są dostępne dla numeru rejestracyjnego pojazdu holowniczego w przypadku pojazdów z kategorii D2 lub B2 (z upoważnieniem D2 lub B2). Takie rozwiązanie pozwala użyć e-winietę w kategorii U, kupioną dla pojazdu holowniczego, do holowania dowolnej przyczepy.

Tak. Kwalifikacja do kategorii D2 opiera się na danych wskazanych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a nie na liczbie faktycznie przewożonych osób lub celu podróży.

W tym przypadku – oprócz zezwolenia zakupionego dla pojazdu holowniczego w kategorii D2 lub B2 – konieczne jest również zakupienie zezwolenia dla przyczepy (kategoria pojazdu U) dla numeru rejestracyjnego pojazdu holowniczego zamiast dla przyczepy. 

Z nielicznymi wyjątkami, płatna jest cała sieć dróg ekspresowych (drogi oznaczone literą M i cyfrą) oraz autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Lista odcinków bezpłatnych:

– odcinek autostrady Speedway M0 między Główną Drogą 1 a Autostradą M5

– odcinek autostrady Speedway M0 między Autostradą M4 a Autostradą M3

– Most Megyeri (odcinek między Głównymi Drogami 2 i 11)

– odcinek autostrady M30 między węzłami Miskolc-Południe i Miskolc-Północ

– Autostrada M31

– odcinek autostrady Speedway M4 między Vecsés a Lotniskiem im. Ferenc Liszt w Budapeszcie

– odcinek autostrady Speedway M4 między Abony-Północ a Törökszentmiklós-Zachód

– Speedway M44

– obwodnica Kaposvár na Speedway M9 (znak Głównej Drogi 61)

– odcinek autostrady M60 (Południowo-Zachodnią Obwodnicą Pecz) między drogami 58 i 5826

– odcinek autostrady Speedway M76 między Balatonszentgyörgy/Balatonberény a Keszthely-Fenékpuszta

– Autostrada M8

– Speedway M80

– odcinek autostrady Speedway M9 między Głównymi Drogami 6 i 51

Dwie sekcje autostrady M4 są płatne. Pierwsza z nich prowadzi od węzła z autostradą na lotnisko Budapeszt-Ferenc Liszt (km 21) do węzła Abony-North (km 89), a druga znajduje się w powiecie Hajdú-Bihar, od węzła z autostradą M35 (km 211) do granicy państwa w Nagykereki (km 242).

Sekcja autostrady M0 na Moście Megyeri jest wolna od opłat drogowych od drogi krajowej 11 do drogi krajowej 2 (wyjazd 75 w Dunakeszi-Újpest zgodnie z oznakowaniem drogowym).

Na stronie położonej po stronie Pesztu, odcinek autostrady M0 na moście Megyeri jest bezpłatny od drogi głównej 11 do pierwszego możliwego zjazdu, czyli drogi głównej 2 (zjazd 75 w Dunakeszi-Újpest, zgodnie z oznakowaniem drogowym).

Drogi zbiorcze i rozdzielcze są częścią węzłów drogowych na autostradach. Korzystanie z odgałęzień węzła jest bezpłatne. Opłata pobierana jest na głównej trasie.

Dlatego na przykład na drodze zbiorczej i rozdzielczej odcinka autostrady M35 wokół Debreczyna, łączącej węzły z Kishegyesi út, drogą krajową nr 33 i drogą krajową nr 354, nie pobiera się opłaty, ale ważne jest, aby kierowcy wjeżdżający na główną trasę mieli ważną winietę.

To samo dotyczy odcinka autostrady M5 wyjeżdżającego z Budapesztu, gdzie centra handlowe są dostępne bez opłat za pomocą drogi zbiorczej i rozdzielczej z centrum miasta, a w przeciwnym kierunku, dojazd do centrum miasta jest również bezpłatny za pomocą drogi zbiorczej i rozdzielczej. Jednak pojazdy wjeżdżające na główną trasę muszą posiadać ważną winietę.

Droga zbiorcza i rozdzielcza autostrady M3 między węzłami Nyíregyháza East (km 234, Nagykállói út) i Nyíregyháza North (km 235, droga krajowa nr 403 w kierunku Záhony) jest również bezpłatna.

Drogi zbiorcze/dystrybucyjne biegną równolegle do drogi głównej, są fizycznie oddzielone i nieco węższe niż pasy głównej drogi. Dobrym przykładem jest odcinek autostrady M5 wychodzący z Budapesztu, gdzie do centrów handlowych można dojechać bezpłatnie za pomocą dróg zbiorczych/dystrybucyjnych, a pojazdy mogą również wrócić do Budapesztu bez opłat za pomocą podobnej drogi kolektorowej/dystrybucyjnej po stronie prowadzącej z powrotem do stolicy.

Jednocześnie drogi zbiorcze/dystrybucyjne nie powinny być mylone z pasami zbiorczymi/dystrybucyjnymi, które są oddzielone od pasów głównej drogi grubą przerywaną linią i są tak samo szerokie. Pas zbiorczy/dystrybucyjny jest zwykle wyznaczany w miejscach, gdzie odległość między dwoma węzłami jest mała i w zasadzie pełni funkcję pasów przyspieszających/hamujących. Ich używanie jednak nie zawsze jest wolne od opłat (np. nawet między autostradami M3 i M35, gdy przechodzi się z jednego odcinka płatnego na kolejny).

Należy zauważyć, że na danym odcinku drogi pobieranie opłaty drogowej obowiązuje od punktu, w którym znajduje się znak określający dodatkową opłatę drogową (zgodnie z Kodeksem Drogowym).

Autostrada M5 jest płatna aż do granicy kraju (do przejścia granicznego Röszke), a od strony wejścia pobierana jest opłata od przejścia granicznego. Wszystkie rodzaje e-winiety można nabyć w punktach sprzedaży pośredniej znajdujących się na granicy kraju i w pobliżu niej.

Z perspektywy kierowców najważniejszą informacją jest to, że znaki autostradowe i drogowe również wskazują początek odcinków objętych opłatami drogowymi.

Autostrada M70 jest płatna od przejścia granicznego po stronie wjazdu. E-winiety można kupić online lub w punktach sprzedaży po słoweńskiej stronie granicy.

Tak, ale tylko przed rozpoczęciem okresu ważności. Jeśli chcesz zwrócić swoją winietę w okresie jej ważności, musisz najpierw zakupić winietę na krótszy okres ważności dla danego pojazdu, obejmującą okres między początkiem okresu ważności a datą zwrotu. 

Jeśli podczas kontroli pojazd posiada ważną e-winietę dla niższej kategorii pojazdu niż ta, do której należy pojazd, należy uiścić dodatkową opłatę różnicową. Jeśli podczas kontroli pojazd posiada ważną e-winietę dla wyższej kategorii pojazdu niż ta, do której należy pojazd, nie trzeba płacić dodatkowej opłaty.

Stosowne przepisy prawne umożliwiają rozliczenie „uprzednio niespłaconych” dodatkowych opłat różnicowych. Oznacza to, że jeśli dodatkowa opłata naliczona między datą nieuprawnionego korzystania z drogi a datą zakupu winiety została już opłacona przed złożeniem wniosku o zwolnienie, wnioskodawca nie może ubiegać się o zwrot zapłaconej opłaty dodatkowej. 

Data zakupu nie jest istotna, ale można użyć tylko rocznych krajowych winiet na dany rok. Ponadto ważne jest również złożenie wniosku o zwolnienie z opłaty w ciągu 75 dni od otrzymania pierwszego zawiadomienia o konieczności uiszczenia dodatkowej opłaty.

Kontrola ważności winiety odbywa się za pomocą stałych punktów poboru opłat, z jednej strony, oraz za pomocą mobilnych pojazdów do zbierania danych i mobilnych jednostek kontrolnych na podstawie określonego planu dystrybucji, z drugiej strony.

Zgodnie z przepisami, użytkownicy dróg muszą mieć ważne uprawnienie do korzystania z drogi podczas wjazdu na odcinek drogi objęty opłatami. Wymagane jest jedno ważne uprawnienie na jeden odcinek drogi. 

Zasada 60 minut obowiązuje również w tym przypadku. Jeżeli 60-minutowy okres karencji nie minął od momentu wjazdu na płatną sieć dróg, ważne zezwolenie można nabyć na miejscu w mobilnym zespole kontrolnym.
Nie, ale w przypadku pojazdów przewożonych na przyczepie zalecamy zakrycie tablicy rejestracyjnej, tym samym przewożony pojazd traktowany jest jako ładunek przyczepy.

Jeśli publiczna droga jest zamknięta dla ruchu lub ruch jest ograniczony i przekierowany z takiej drogi, a na drodze objętej opłatami drogowymi został wyznaczony objazd przez organy działające na podstawie ustawy o transporcie drogowym (przede wszystkim zarządcę drogi i Policję), pojazdy bez winiety elektronicznej (uprawnienia do korzystania z drogi) mogą używać tylko drogi objazdowej, która została wyznaczona jako objazd, od punktu wejścia na odcinek drogi objęty opłatami drogowymi do następnego wyjazdu na skrzyżowanie lub, w przypadku zamknięcia takiego wyjazdu, do następnego otwartego wyjazdu na skrzyżowanie wzdłuż odpowiedniego odcinka drogi objętego opłatami drogowymi. W takim przypadku nie może być nałożona żadna dopłata.

Organ zarządzający zamknięciem drogi lub ograniczeniem ruchu lub objazdem informuje użytkowników drogi o powyższym za pośrednictwem dostawców usług medialnych.

Jeśli organ uprawniony do kontroli ruchu przekieruje ruch drogowy na odcinek drogi objęty opłatami drogowymi bez wyznaczania objazdu, na tym odcinku drogi objętych opłatami drogowymi nie trzeba korzystać z winiet elektronicznych (uprawnienia do korzystania z drogi) i, w związku z tym, nie można nałożyć żadnej opłaty dodatkowej.

Zgodnie z powyższym, w przypadku objazdu ze względu na blokadę drogową lub ograniczenie ruchu, nie trzeba płacić opłaty na normalnie płatnym odcinku drogi, o ile opuścimy drogę objętą opłatami drogowymi na następnym wyjeździe na skrzyżowanie.

Słowacja

Na terenie Słowacji obowiązują winiety autostradowe dostępne w formie elektronicznej.

Jeśli w trakcie zakupu winiety została podana co najmniej jedna z opcji danych kontaktowych (adres e-mail, numer telefonu), 3 dni przez zakończeniem ważności winiety zostanie wysłane powiadomienie. 

Słowenia

Wszystkie rodzaje e-winiet można kupić z wyprzedzeniem, tj. ustalić datę rozpoczęcia okresu ważności, która nie jest tożsama z datą zakupu. Początek okresu ważności winiety można ustalić z wyprzedzeniem do 30 dni od daty dokonania zakupu.

Istnieje możliwość zakupu e-winiety dla każdego pojazdu, np. dla pojazdu partnera, dziecka, brata czy przyjaciela. W tej sytuacji konieczne jest posiadanie numeru rejestracyjnego pojazdu oraz informacji o klasie opłaty drogowej, do której pojazd przynależy. Zalecamy przekazanie potwierdzenia zakupu e-winiety obdarowanej osobie. Potwierdzenie to jest dostarczane niezależnie od kanału sprzedaży, za pomocą którego dokonano zakupu e-winiety.

E-winieta będzie ważna przez rok od wybranej daty ważności. Przykład: roczna e-winieta z wybraną datą 15 kwietnia 2022 będzie ważna do 15 kwietnia 2023 włącznie.

Jeśli pojazd zostanie sprzedany, istnieje możliwość ubiegania się o zwrot niewykorzystanej wartości e-winiety rocznej (oraz półrocznej w przypadku motocykli), tylko wtedy gdy nowy właściciel pojazdu nie będzie go rejestrował pod tym samym numerem rejestracyjnym.

Numery rejestracyjne pojazdów są monitorowane przez kamery umieszczone przy autostradach, w punktach kontrolnych oraz w pojazdach służących do kontroli opłat drogowych. Pojazd, dla którego została zakupiona e-winieta, zostanie sprawdzony w systemie, po czym informacja ta zostanie natychmiastowo usunięta. System nie przechowuje informacji dotyczących pojazdów korzystających z płatnych dróg.

Jeżeli tablice rejestracyjne pojazdu można przenieść na inny pojazd, to e-winieta może zostać przeniesiona na nowy pojazd, ale tylko w sytuacji, gdy nowy pojazd przynależy do tej samej klasy opłat drogowych, co pojazd, z którego przeniesiono tablice. W przeciwnym przypadku, konieczne jest zakupienie odpowiedniej e-winiet dla nowego pojazdu.

Nabywca e-winiet ma prawo do rezygnacji z zakupu w dowolnym momencie przed rozpoczęciem okresu jej ważności i otrzymania zwrotu pełnej ceny zakupu. Odstąpienie od umowy sprzedaży możliwe jest jedynie w punkcie, w którym dokonano zakupu e-winiety (jeśli dokonano zakupu u autoryzowanego sprzedawcy e-winiet, nie można odstąpić od umowy w punkcie DARS). Po rozpoczęciu okresu ważności e-winiety, rezygnacja z zakupu nie jest już możliwa.

Bułgaria

Elektroniczna winieta jest obowiązkowa dla pojazdów o masie do 3,5 tony, poruszających się po płatnych odcinkach dróg:

– pojazdy lekkie i o masie technicznej nieprzekraczającej 3,5 tony

– przyczepy i przyczepy kempingowe do holowania

Uwaga: motocykle, trójkołowce i ATV są zwolnione z opłat winietowych

Tak, okres ważności winiety rozpoczyna się zawsze w momencie zakupu (dzień/godzina/minuta).

Tak, możesz kupić do 30 elektronicznych winiet jednocześnie. 

Jeśli łączna waga samochodu i przyczepy / przyczepy kempingowej przekracza 3,5 tony, konieczne jest zakupienie elektronicznej winiety dla przyczepy / przyczepy kempingowej. Ważność winiety dla przyczepy / przyczepy kempingowej może być inna niż ważność winiety dla pojazdu.

Nie. Od 1 marca 2020 r. wszystkie pojazdy o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony są objęte opłatami drogowymi.

Elektroniczną winietę autostradową można zakupić nie wcześniej niż 30 dni przed datą planowanej ważności.

Sprawdzenie obecności ważnej elektronicznej winiety odbywa się przez wykrywanie numerów rejestracyjnych pojazdów za pomocą kamer mobilnych i stacjonarnych.

Nie, nie jest konieczne dostarczanie żadnego dowodu. Kontrola zakupionej elektronicznej winiety odbywa się za pomocą stacjonarnych i mobilnych kamer, wykrywając numer rejestracyjny pojazdu.

Nie, nie jest to możliwe. Jeśli elektroniczna winieta jest aktywna nie można jej anulować.

Uwaga: Jeśli zostaną wprowadzone błędne dane, a winieta jest aktywna, opłata nie podlega zwrotowi.

Nie, dla motocykli, trójkołowców i quadów nie jest wymagana elektroniczna winieta.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami potwierdzenie płatności za zakup winiety jest wystawiany. Warto jednak pamiętać, że winieta to opłata, a nie towar czy usługa. Z tego powodu nie może zostać wystawiona faktura.

Dowód wpłaty wraz z potwierdzeniem płatności, posiada wszystkie niezbędne cechy, umożliwiające jednoznaczne określenie pozycji księgowej i jest właściwym dokumentem dla celów księgowych i podatkowych. W przypadku potrzeby można dołączyć pokwitowanie do wyciągu bankowego, na którym widnieje bezgotówkowa zapłata za winietę, aby móc zaksięgować winietę w ewidencji księgowej lub podatkowej.

Nie. Winieta to opłata, a nie towar czy usługa, dlatego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nie, nie jest to możliwe. Odpowiedzialność za poprawność zgłoszonych i zarejestrowanych danych ponosi klient/użytkownik/trzecia strona – nabywca. Jeśli zostaną wprowadzone błędne dane, a winieta jest aktywna, opłata nie podlega zwrotowi.

Rumunia

Na terenie Rumunii obowiązują winiety autostradowe dostępne w formie elektronicznej.

– autostrady
– drogi ekspresowe
– europejskie drogi krajowe (E)
– główne drogi krajowe
– drugorzędne drogi krajowe

W przypadku wydania winiety z błędnym numerem rejestracyjnym pojazdu należy skontaktować się z operatorem, u którego została zakupiona winieta.

W tej sytuacji można złożyć skargę na raport dotyczący stwierdzenia wykroczenia i nałożenia kary w ciągu 15 dni od daty jego doręczenia lub przekazania.

Skarga jest składana do sądu w okręgu, w którym zostało popełnione wykroczenie (jeśli w protokole stwierdzenia wykroczenia nie jest wskazany inny okręg).

Jeśli zapłaciłeś mandat za wykroczenie, musisz go przesłać do CESTRIN wraz z kopiami dokumentów potwierdzających zapłatę mandatu oraz kopią dokumentu i potwierdzeniem płatności.

List polecony należy wysłać na adres:

Bd. Iuliu Maniu nr 401 A, Sektor 6, Bukareszt

Zalecamy zachować oryginały dokumentów płatniczych.

Tak, w tym przypadku zakup winiety nadal jest obowiązkowy.

W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu, dla którego opłacono winietę, pozostaje ona ważna tylko wtedy, gdy poprawnie wprowadzono numer identyfikacyjny pojazdu podczas zakupu winiety.

Jeśli numer identyfikacyjny pojazdu nie został wprowadzony lub został wprowadzony błędnie podczas zakupu winiety, a numer rejestracyjny pojazdu, dla którego opłacono winietę, uległ zmianie, istnieje możliwość zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu.

Po zmianie numeru rejestracyjnego w bazie danych zostanie wydany dokument potwierdzający zmianę oraz ważność winiety dla nowego numeru rejestracyjnego, w dwóch egzemplarzach, z których:

– jeden zostanie przekazany wnioskodawcy

– drugi zostanie podpisany przez wnioskodawcę i pozostanie w podjednostce operatora drogowego

Zwrot koszty

USUNIĘCIE POJAZDU Z UŻYTKU W KONTEKŚCIE:

a) ostatecznego wycofania z ruchu pojazdu i jego przechowania w odpowiednim miejscu, zgodnie z prawem, b) rozbiórki, złomowania lub przekazania pojazdu do jednostek specjalistycznych w celu rozbiórki, c) ostatecznego usunięcia pojazdu z Rumunii, d) zgłoszenia kradzieży pojazdu.

Użytkownik musi przesłać drogą mailową na adres veni@andnet.ro, faxem na nr 021/264.34.82 lub pocztą na adres CNAIR SA – B-dul Dinicu Golescu nr. 38, sektor 1, Bukareszt, następujące dokumenty: Osoby fizyczne / prawne z zagranicy

  • wniosek o zwrot
  • upoważnione tłumaczenia na język rumuński dokumentów wydanych przez instytucje, które pokazują, w zależności od przypadku, datę wypadku drogowego, który doprowadził do zniszczenia pojazdu, datę dostarczenia pojazdu do jednostki specjalistycznej w celu rozbiórki, datę rejestracji kradzieży pojazdu w odpowiednich władzach oraz dowód wyrejestrowania pojazdu, wydany przez właściwą władzę państwa, w którym pojazd był zarejestrowany.

PODWÓJNA PŁATNOŚĆ Jeśli dla tego samego pojazdu opłacano kilka winiet na okresy ważności, które nachodzą na siebie przynajmniej na jeden dzień, na żądanie:

a) użytkownika, przez przesłanie następujących dokumentów:

  • wniosek o zwrot,
  • dowód osobisty pojazdu,
  • zaświadczenie rejestracyjne pojazdu,
  • dowód tożsamości / odpis (kopia) – dla osób fizycznych. b) poprzedniego użytkownika w przypadku zbycia pojazdu, po upływie okresu ważności opłaty drogowej przez niego zapłaconej, przez przesłanie następujących dokumentów:
  • wniosek o zwrot,
  • dokument potwierdzający zbycie pojazdu (kopia),
  • dokument potwierdzający usunięcie pojazdu z rejestru podatkowego (kopia),
  • dowód tożsamości / odpis (kopia) – dla osób fizycznych.

Aby otrzymać równowartość opłaty za okres nachodzenia winiet, użytkownik prześle żądane dokumenty na adres e-mail veni@andnet.ro, faksem na nr 021/264.34.82 lub pocztą na adres CNAIR SA – B-dul Dinicu Golescu nr. 38, se

Chorwacja

Nie, na terenie Chorwacji nie obowiązują winiety autostradowe. 

Warto jednak pamiętać, że winiety autostradowe mogą obowiązywać w krajach, przez które będziemy przejeżdżać w drodze do Chorwacji.

Tak, przejazd chorwackimi autostradami jest płatny. Opłata jest pobierana na bramkach i zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka.

Dostępne są następujące metody płatności za przejazd autostradą:

– płatność gotówką (w euro) lub kartą płatniczą w terminalu płatniczym na bramkach,

– elektroniczny system poboru opłat (ETC).

Elektroniczny system poboru opłat (ETC) to bezkontaktowa forma poboru opłat za przejazd chorwackimi autostradami. Proces pobierania opłat jest przeprowadzany za pomocą urządzenia ETC zamontowanego na przedniej szybie samochodu kierowcy oraz anteny umieszczonej na pasie do poboru opłat. Urządzenie ETC może być używane przez użytkowników wszystkich kategorii pojazdów.